top of page

Soru: Saç bakım ürünlerinde neden hala kimyasallar kullanılır?

Güncelleme tarihi: 5 Nis

Son senelerde kozmetik ve hijyen ürünlerinin üzerinde "Parabensiz, Silikonsuz, Sülfatsız" ibarelerini sıklıkla görmeye başladık... Bu tür sentetik kimyasalların sağlığa zararlarına dair tüketiciler bilinçlendikçe (yani tebrikler size 👏) markalar da bu içerikleri ürünlerinden çıkarmaya başladı. Ama bunları içermeyen ürünlerin arkasını çevirdiğinizde yine de uzun bir sentetik kimyasal listesine rastlayabilirsiniz.

Soru şu❓En başında neden bu sentetik kimyasallarla saç bakım ürünleri üretiliyordu ya da bugün bazı saç bakım ürünlerinde neden hâlâ bu kimyasallar kullanılıyor?

Paraben, silikon, sülfat (ve daha birçok sentetik kimyasal) içeren ürünler aslında fast food gibidir. Fast food'lar nasıl zararlı olmalarına rağmen keyif verdikleri, hızlıca ve her yerde ulaşılabildikleri için tercih ediliyorsa, bu ürünler de zararlıdır ama saçı yumuşacık yaptıkları, şekillendirmeyi kolaylaştırdıkları, parlaklık verdikleri gibi nedenlerle tercih edilirler.

Sülfat köpürmeyi, silikon saç tellerinizde tabakalar oluşturarak saçınızı daha yumuşak hissetmenizi ve saçınızın parlak gözükmesini sağlar. Paraben, ürünlerin raf ömrünü uzatmak için kullanılır.

Bu ürünler içerdikleri kimyasallar nedeniyle bol köpüklü mis kokulu olup yıkandıktan sonra saçlarınıza yumuşaklık ve ipeksilik hissi verirler. Fakat uzun vadede saçlarınız ne gerçekten temizlenmiş ne de nemlenmiş olur.

Aksine hem saçınız hem de saç deriniz ne kadar durulasanız da çıkmayan kimyasallarla kaplanmış oluyor. Saç derisi önemli. Çünkü bu kimyasallar deri altına da nüfuz ediyor! İncelenen göğüs tümörlerinde parabene rastlanmasının nedeni bu.

Bu nedenle saçınızı doğal sabuna alıştırmak zordur. Çünkü doğal sabunda bu kimyasallar yoktur. Anında etki etmez, gerçek şifa zaman ister. Köpüğü az olduğundan saçınızı tam temizleyememişsiniz gibi hissedebilirsiniz. Alışma sürecinde saçınız keçe gibi hissettirebilir, sonuçta yıllardır saç kremi uyguladığınız an yumuşamasına alışıksınız (Silikon!).

Aslında saç derisinin ve saçın sağlıklı olmak için çok şeye ihtiyacı yoktur! Nefes almaya, kendi dengesini kurmaya ve korumaya, kimyasallara boğulmamaya ihtiyacı vardır.

Yani doğala, sadece ve sadece doğala...


8 görüntüleme1 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Untitled

bottom of page